Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co poszło nie tak z Tonsilem? W Lesznie produkowano głośniki, przy których bawiono się w całej Polsce

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
W miejscu, gdzie mieścił się Tonsil w Lesznie i produkowano znane w całej Polsce głośniki, wcześniej była siedziba Chemicznej Spółdzielni Pracy "Przodownik"
W miejscu, gdzie mieścił się Tonsil w Lesznie i produkowano znane w całej Polsce głośniki, wcześniej była siedziba Chemicznej Spółdzielni Pracy "Przodownik" Dariusz Staniszewski
Pod koniec lat 70. otworzono filię zakładu Tonsil w Lesznie. Zakład mieszczący się przy ulicy Stefana Okrzei na Zatorzu znany był z produkcji głośników. Firmy od wielu lat nie ma w Lesznie, ale pozostały budynki, wśród których dominuje ogromny betonowy gmach, który jest właśnie odświeżany.

Skąd wziął się w Lesznie Tonsil?

Początki Tonsilu sięgają czasów wojny, gdy przeniesiono wytwórnię sprzętu radiotechnicznego z Berlina do Wrześni. Po wyzwoleniu miasta, zakłady trafiają pod zarząd Polskiego Radia. Produkcja rusza już 1 maja 1945 roku. W 1951 roku przedsiębiorstwo chlubi się wypuszczeniem milionowego głośnika. Zakład szybko rozwija się. W 10 lat od uruchomienia, ma już ponad tysięczną załogę. Rusza produkcja pierwszych głośników do telewizorów. Część produkcji wysyłana jest na eksport. Trafia do Czechosłowacji, Grecji, Wietnamu i USA.

Pracownice leszczyńskiej filii Tonsilu przy pracy Dariusz Staniszewski

Dopiero w 1959 roku w nazwie zakładu pojawia się słowo Tonsil. Podobno to skrót pochodzący od tonu i silnika - w zakładzie do 1974 roku produkowano silniki. Prawdziwy rozkwit Tonsilu przypada na lata 70. „Unitra, Diora, Kasprzak czy Gdański Unimor, a nawet produkty polskiej motoryzacji – wszędzie tam znaleźć można było głośniki z Tonsilu. Strzałem w dziesiątkę okazały się zestawy gitarowe. „Mocne uderzenie” z Wrześni wypełniło dźwiękiem sale koncertowe, domy kultury i piwnice" czytamy na stronie internetowej Audiofil.pl.

W 1977 roku Tonsil z Wrześni przywędrował do Leszna. Nowy zakład przejął siedzibę po Chemicznej Spółdzielni Pracy "Przodownik" przy ulicy Stefana Okrzei. Po sąsiedzku od 1982 roku była filia biblioteczna na Zatorzu, i szkoła kolejowa. Dobrą kondycję finansową Tonsilu we Wrześni i Lesznie, widać było gołym okiem. Leszczyński zakład zbudował kilkupiętrowy ogromny betonowy budynek, na nową produkcję.

W miejscu, gdzie mieścił się Tonsil w Lesznie i produkowano znane w całej Polsce głośniki, wcześniej była siedziba Chemicznej Spółdzielni Pracy "Przodownik"Dariusz Staniszewski

Kłopoty Tonsilu przyniósł upadek PRL. Na zachodzące w gospodarce zmiany, zakład zareagował zgodnie z zaleceniami piewców gospodarki rynkowej. W 1990 z przedsiębiorstwa państwowego Tonsil przekształcił się w spółkę akcyjną, a po roku, był już notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak GPW nie było remedium na problemy finansowe. Firma podzieliła się na spółki. Wiosną 2004 roku sąd zdecydował o ogłoszeniu upadłości wrzesińskiej spółki giełdowej Tonsil SA.

Dużo wcześniej, bo w 1992 roku, w Panoramie Leszczyńskiej Tonsil zamieścił ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości w Lesznie. Z ogłoszenia wiadomo, że budynki o powierzchni blisko 8 000 m/kw stały na działce dwa razy większej. Chociaż w Lesznie Tonsilu nie ma już 30 lat, to nadal stoją budynki, w których kiedyś produkowano znane na całą Polskę głośniki.

Zobacz zdjęcia miejsca, w którym produkowano głośniki w Lesznie

W miejscu, gdzie mieścił się Tonsil w Lesznie i produkowano znane w całej Polsce głośniki, wcześniej była siedziba Chemicznej Spółdzielni Pracy "Przodownik"

Co poszło nie tak z Tonsilem? W Lesznie produkowano głośniki...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto