Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Głos Leszczyński - gazeta niepodległego Leszna”. Wystawa w Bibliotece Ratuszowej

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Dziś tj. 17 stycznia, przy okazji obchodów 102. Rocznicy Powrotu Leszna do Macierzy, w Bibliotece Ratuszowej otwarto wystawę zatytułowaną „Głos Leszczyński - gazeta niepodległego Leszna”.

"Głos Leszczyński" to pierwsza gazeta w Lesznie, wydawana zaraz po odzyskaniu niepodległości, w pierwszym leszczyńskim wydawnictwie. Treść gazety odnosiła się nie tylko do spraw bieżących - społecznych i kulturalnych, ale również publikowane były fragmenty literatury polskiej i obszerne artykuły o charakterze polityczno - społecznym. Głos Leszczyński publikowany był w latach 1920 do 1939. Jest to jedyna gazeta dotycząca Leszna z tego okresu.

- Cieszymy się, że dzięki naszej pracy oraz wsparciu i pomocy „Głos Leszczyński” już na stałe zagościł w Lesznie. Dzięki współpracy z muzeum, archiwum oraz Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, udało się zebrać prawie cały „Głos Leszczyński” i natychmiast, w ramach programu Kultura Cyfrowa, umieścić go na stronach internetowych biblioteki. Dziękuje naszym pracownikom, że zdążyli z digitalizacją do 17 stycznia – mówił podczas otwarcia wystawy Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

O wystawie pokrótce opowiedział Andrzej Przewoźny.

- Ilość stron, jakie udało nam się zdigitalizować to ponad 20 tys. Na wystawie można obejrzeć 12 plansz. Tyle plansz mówi bardzo niewiele, ale są one najbardziej charakterystyczne – tłumaczył A. Przewoźny.

Przypomniał też że „Głos Leszczyński” wychodził od 3 marca 1920 roku do 30 sierpnia 1939 roku.

- Gazeta, która otwierała i zamykała pewną epokę, jest niesamowita pod wieloma względami. To chyba najbardziej pojemny zasób informacji regionalnych w formie publicystycznej i gospodarczo – handlowej. „Głos Leszczyński” pokazuje jak zmieniało się Leszno – podkreślał Andrzej Przewoźny.

Łukasz Borowiak, prezydent Leszna, podziękował dyrektorowi i pracownikom biblioteki za pracę jaką wspólnie wykonali przy tym projekcie.

- Nie da się ukryć, że jestem fanem „Głosu Leszczyńskiego” - przyznał Łukasz Borowiak. - Pierwszym elementem, jaki został zamontowany na ścianie mojego gabinetu, był wydruk z „Głosu Leszczyńskiego” z lat trzydziestych, gdzie jest informacja o moim prapradziadku.

Wystawa dostępna będzie w Bibliotece Ratuszowej do 24 stycznia 2022 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto