Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Radni PO-PiS odrzucili projekt budżetu na 2013 rok! Chcą zmniejszać zadłużenie miasta

Daniel Andruszkiewicz
Projekt budżetu Leszna na 2013 rok nie został przyjęty.
Projekt budżetu Leszna na 2013 rok nie został przyjęty. fot. Daniel Andruszkiewicz
Rada Miejska Leszna nie przyjęła dziś budżetu na 2013 rok. Samorządowcy z koalicji Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni części proponowanych przez prezydenta wydatków i nie wprowadzeniu postulowanych przez nich inwestycji. Zwracali też uwagę na stale rosnące zadłużenie. Kolejna sesja została wyznaczona na 3 stycznia na godzinę 13.00.

Czwartkową sesję zdominowały kwestie finansowe. Dotyczyły zmian tegorocznego budżetu oraz wynikającej z tego korekty wieloletniej prognozy finansowej. Oba projekty zostały przyjęte, choć radni koalicji PO-PiS wstrzymali się od głosu. Wyrazili swe zdanie podczas dyskusji dotyczącej prognozy finansowej na lata 2013 - 2024, która poprzedzała przyjęcie przyszłorocznego budżetu. Byli przeciwni, a więc uchwała nie została przyjęta. Tym samym głosowanie nad budżetem było właściwie przesądzone. Dokument zakładał osiągnięcie dochodów w wysokości 311,7 milionów złotych i wydatki w wysokości 313 milionów przy deficycie wynoszącym 1,5 miliona złotych.

- To budżet zrównoważony i bezpieczny. Nie jest tak, jak mówią niektórzy, że wkrótce staniemy pod ścianą. Zmniejszamy zadłużenie i wydatki. Uwzględniłem w nim autopoprawki wynikające z naszych uzgodnień i wychodzące naprzeciw państwa oczekiwaniom - zapewniał prezydent Leszna Tomasz Malepszy.

Wydatki zmniejszono m.in. na utrzymanie dróg, budowę lokali socjalnych, remont ulic Chrobrego i Estkowskiego, modernizację budynków urzędu i Parku 1000 lecia. Łącznie była to kwota ponad 5 milionów złotych, którą planowano przeznaczyć na wykup obligacji komunalnych. Nie przekonało to jednak radnych PO-PiS, którzy nadal mieli sporo zastrzeżeń.

- Wprawdzie zmniejszono zadłużenie, ale nie satysfakcjonuje nas jego zakładany poziom - mówiła Barbara Mroczkowska z PO.

- Pożyczki nadal mają być zaciągane. To duże pieniądze, co jest niezrozumiałe i nieracjonalne - twierdził Sławomir Szczot z PiS.

- Brakuje racjonalnego podejścia do finansów miasta. Regionalna Izba Obrachunkowa neguje planowaną emisję obligacji i zwraca uwagę na trudną sytuację naszej jednostki samorządowej oraz widzi konieczność ograniczania wydatków na inwestycji - dodała Dorota Zgaińska-Stroińska z PO.

W projekcie budżetu na 2013 rok nie zawarto wszystkich propozycji stawianych przez PO-PiS, ale prezydent zapewniał, że po rozliczeniu tegorocznego budżetu pojawią się wolne środki, które będzie można wykorzystać na realizację postulatów obu klubów. Chodziło m.in. o podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników samorządu, czy rewitalizacje kilku skwerów.

- Na nagrody dla urzędników przeznaczono w tym roku aż 745 tysięcy złotych. Zachłysnęłam się tą kwotą - mówiła Stefania Ratajczak z PiS.

Barbara Mroczkowska zwróciła uwagę na to, że zadłużenie wzrasta rok rocznie i wynosi już ponad 160 milionów złotych, a sama obsługa kredytów to 10 milionów złotych rocznie.

- Nie możemy w takiej sytuacji realizować wszystkich inwestycji, nawet własnych. Nie możemy żyć ponad stan - stwierdziła Mroczkowska. - Priorytetem jest dla nas oddłużanie miasta. Już rok temu prosiliśmy o opracowanie przedmiotowej koncepcji, a nie ma jej do dziś. Choćby to wskazuje, że takiego planu prezydent nie ma.

- Sytuacja naszego budżetu jest dużo lepsza niż sytuacja budżetu państwa. Można by go dużo łatwiej układać gdyby nie narzucano na nas dodatkowych wydatków, choćby na oświatę do której dołożymy z kieszeni podatników około 30 milionów złotych. Dostajemy coraz mniejsze zwroty udziału w podatku PIT, zmniejsza się też subwencja oświatowa - bronił budżetu Tomasz Malepszy.

Jednak nawet w świetle tych wyjaśnień głosowanie nad projektem przyszłorocznego budżetu było jedynie formalnością, bo na jego przyjęcie nie było najmniejszej szansy. Nawet z przyczyn formalnych, gdyż byłoby to sprzeczne z przepisami wobec wcześniejszego odrzucenia projektu dotyczącego wieloletniej prognozy finansowej.

Piotr Więckowiak z Platformy Obywatelskiej złożył wniosek formalny, by obrady przerwać. Większością głosów PO-PiS został on przyjęty. Sesja zostanie wznowiona dopiero w przyszłym roku, dnia 3 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto