MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno w ogonie samorządów. Szefowa ministerstwa edukacji zdumiona brakiem podwyżek dla nauczycieli w Lesznie.

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej, pyta się, dlaczego nauczycielom w Lesznie nie wypłacono podwyżek? „Od 1 marca wypłacane są podwyżki wynagrodzeń i muszę z przykrością zauważyć, że Leszno jest jednym z tych nielicznych samorządów, które sobie z tym nie poradziły. Zapowiadane są na koniec marca, ja namawiam do sprawnych działań, bo nauczycielkom i nauczycielom, te pieniądze się należą" mówiła w Lesznie Barbara Nowacka.

Z jakiego powodu Leszno jest w ogonie samorządów?

Nauczycielki i nauczyciele w Lesznie czekają na podwyżki zapowiedziane przez rząd Donalda Tuska i ministerstwo edukacji narodowej. Miał tym zająć się samorząd Leszna, ale jeszcze tego nie zrobił. Zarządzający miastem Łukasz Borowiak przekonuje, że subwencja przekazana na ten cel jest niewystarczająca i brakuje 18 000 000 złotych. Właśnie temat podwyżek dla nauczycielek i nauczycieli był jednym z powodów przyjazdu do Leszna Barbary Nowackiej, szefowej resorty ministerstwa edukacji narodowej.

Dariusz Staniszewski

Leszno jest samorządem, który nie poradził sobie z wypłatą wynagrodzeń. To zdumiewające, że akurat Leszno nie dało rady. Ponad 88 procent samorządów już wypłaciło, a Leszno należy do tego wąskiego grona, gdzie nie było jeszcze wypłat. Zapowiadane jest to na koniec marca. Namawiam do sprawnych działań, bo nauczycielkom i nauczycielom te pieniądze się należą. Mam nadzieję, że pieniądze zostaną wypłacone, i już nigdy tak się nie zdarzy, że Leszno będzie w ogonie wypłacania podwyżek - mówiła Barbara Nowacka, ministra odpowiadająca za resort edukacji narodowej.

B. Nowacka podkreśliła, że subwencja przekazywana samorządom jest wyższa niż wcześniej, bo „uwzględnia dodatkowe potrzeby, przedszkoli i szkół niepublicznych". O tym, że subwencja w 2024 roku jest wyższa od przekazywanej wcześnie, mówił również poseł Grzegorz Rusiecki.

Leszczyńska oświata zasługuje na prezydenta, który będzie stał za nauczycielami i ich wspierał. Słyszymy retorykę ostatnich tygodni, że subwencja oświatowa w Lesznie nie pozwoliła na 30 procentowe podwyżki. To teza obalona przez radnego Jacka Mateckiego. Po raz pierwszy od wielu lat, subwencja nie tylko pozwoliła na sfinansowanie podwyżek, ale także na pokrycie innych wydatków bieżących w roku 2024. Leszczyńscy nauczyciele zasługują na szacunek i na prezydenta, który będzie rozumiał ich problemy - mówił poseł Grzegorz Rusiecki.

Dariusz Staniszewski

Z tym, że Leszno jest w ogonie samorządów, które wypłacą nauczycielom i nauczycielkom podwyżki, zgodził się minister do spraw Unii Europejskiej, Adam Szłapka.

Ministra Barbara Nowacka powiedziała o 12 procentach samorządów, które nie poradziły sobie z wypłatą podwyżek nauczycielkom i nauczycielom. Niestety, w tych 12 procentach jest Leszno - dodał Adam Szłapka.

Leszno w ogonie samorządów. Szefowa ministerstwa edukacji zd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto