Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po królewsku i z prestiżem. Rezydencja Stanisława Leszczyńskiego zmieniła nazwę na Zamek Królewski w Rydzynie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Najsłynniejszy zamek ziemi leszczyńskiej zmienił nazwę. Nowa nazwa jest bardziej prestiżowa i mówi o królewskiej tradycji zamku. Właścicielem zamku był król Stanisław Leszczyński stąd Zamek Królewski w Rydzynie.

Nowa nazwa zamku w Rydzynie

Uchwała Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich zmieniła nazwę zamku w Rydzynie. Nowa nazwa podkreśla wyjątkowość i bogatą historię zamku. Zamiast Zamku SIMP w Rydzynie jest Zamek Królewski w Rydzynie. A co wspólnego ma Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich z zamkiem w Rydzynie? Stowarzyszenie od 1970 roku opiekuje się zamkiem.

A co wspólnego ma Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich z zamkiem w Rydzynie? Stowarzyszenie od 1970 roku opiekuje się zamkiemDariusz Staniszewski

Królewska rezydencja i gniazdo faszyzmu - historia zamku w Rydzynie

Zamek w Rydzynie postawiono pod koniec XVII weku dla rodu Leszczyńskich, którzy nie szczędzili czasu i pieniędzy, by ich siedziba stała się najokazalszą w Wielkopolsce. W latach 1705-1709 rezydował w zamku król Polski - Stanisław Leszczyński. Gdy król stracił władzę, to zamek sprzeda Aleksandrowi Sułkowskiemu. Nowy właściciel rozpoczął rozłożoną na wiele lat rozbudowę, a rezydencja szybko stałą się jedną z ważniejszych w państwie.

Kilka stuleci później, podczas pierwszej wojny światowej, prusacy urządzili w zamku obóz jeniecki dla oficerów francuskich i rosyjskich. Walory zamku docenili naziści. Po wybuchu drugiej wojny światowej w murach rezydencji mieściła się szkoła hitlerjugend. Jej zadaniem było kształcenie przyszłych nazistowskich kadr. Przypomina o tym film „Mieli być elitą Hitlera”.

Film utrzymany jest w konwencji „Sensacji 20 wieku” Bogusława Wołoszańskiego. Historia rezydencji podczas drugiej wojny światowej i prowadzony w niej zakład wychowawczy dla młodych hitlerowców nie są specjalnie omawiane. To błąd, bo ten fragment bogatej historii zamku należy przypominać. Musimy pamiętać, że totalitaryzm nie zakończył się wraz z końcem drugiej wojny światowej - mówi historyczka dr Barbara Foryńska.

Po królewsku i z prestiżem. Rezydencja Stanisława Leszczyńsk...

Elitarną szkołę dla młodych hitlerowców w Rydzynie otwarto w październiku 1940 roku. Uczyło się w niej ponad 200 chłopców. Zajęcia w szkole przerwano późną jesienią 1944 roku, gdy działania wojenne zbliżały się do granic miasteczka. Link do dokumentalnego filmu „Mieli być elitą Hitlera” znajdziesz TUTAJ

W 1945 roku zamek został splądrowany, a później spalony przez żołnierzy radzieckich. Dla czerwonoarmistów zamek ze szkołą hitlerjugend był „gniazdem faszyzmu”. Spalona rezydencja w Rydzynie przez 25 lat czekał na nowego gospodarza. Dopiero w 1970 roku została przejęta przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Do odbudowy wnętrz posłużyła dokumentacja fotograficzna z okresu międzywojennego. Ukoronowaniem wieloletnich prac rekonstrukcyjnych i przywróceniem zamku do dawnej świetności, było nadanie dyplomu „Europa Nostra” w 1994 roku.

W 1945 roku zamek został splądrowany, a później spalony przez żołnierzy radzieckich. Dla czerwonoarmistów zamek ze szkołą hitlerjugend był „gniazdem faszyzmu”Narodowe Archiwum Cyfrowe
Uchwała Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich zmieniła nazwę zamku w RydzynieDariusz Staniszewski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto