Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Lesznie świętuje 60 lecie. Prezentujemy pamiątkowe zdjęcia uczniów i grona nauczycielskiego

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Historia szkoły kolejowej, dużo później przekształconej w Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych, sięga 1962 roku. Wtedy to podjęto decyzję o utworzeniu szkoły uczącej przyszłych kolejarzy. Szkoła właśnie obchodzi swoje 60. urodziny. Uroczystości, które zaplanowano na sobotę - 15 kwietnia 2023 roku będą okazją do spotkania z kolegami i koleżankami oraz odwiedzin szkoły, mieszczącej się przy ulicy Kilińskiego w Lesznie. A już dzisiaj, zapraszamy w podróż do przeszłości. W naszej galerii zdjęć prezentujemy pierwsze roczniki uczniów i grona pedagogicznego szkoły kolejowej.

60-lecie dawnej szkoły kolejowej w Lesznie

W sobotę - 15 kwietnia 2023 roku Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych będzie obchodził jubileusz 60-lecia szkoły. W tym dniu, drzwi szkolnego budynku i sal lekcyjnych, będą szeroko otwarte dla gości, a wśród nich absolwentów "kolejówki". Przygotowano dla nich szereg atrakcji. Będą pokazy sportowe, wystawa prac artystycznych i strzelnica. Ciekawscy będą mogli posłuchać wykładu o sztucznej inteligencji.
Polecany:

Za nami już malowanie wielkiego muralu, którego tematem jest oczywiście szkoła i jej bogata historia - mówi dyrektor Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych Robert Syc.

ZSET Leszno

ZSE-T zamiast szkoły kolejowej

Historia szkoły kolejowej, dużo później przekształconej w Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych, sięga 1962 roku. Wtedy to podjęto decyzję o utworzeniu szkoły uczącej przyszłych kolejarzy. Pierwsze lata były trudne. Szkołę należało wybudować, dlatego uczniowie korzystali z gościnności SP 9 w Lesznie. Trwało to dość długo, bo całe 15 lat.
Polecany:

Pierwszy lekcyjny dzwonek w nowej szkole przy ulicy Kilińskiego zabrzmiał w 1977 roku. Jak łatwo domyśleć się, szkoła była i jest, sąsiadem kolei. Z szkolnych okien rozpościera się widok na torowisko i sunące po nich pociągi. Ponieważ głównym zadaniem szkoły było uczenie zawodów przydatnych na kolei, stąd szkołę nazywano "kolejówką". W pierwszym roku szkolnym - uczono zawodu ślusarza i elektromontera taboru kolejowego.

Mury szkoły kolejowej opuściło około 5 000 absolwentów. Część z nich pracuje na kolei, a niektórzy rozjechali się po świecie. Od założenia szkoły zarządzało nią 7 dyrektorów. Pierwszym z nich był Kazimierz Paszek, później Michał Stachowiak i Stefan Jaskulski, następnie aż 27 lat szkołą kierował Kazimierz Maćkowiak. Jego następcą był Mirosław Matuszewski i Janina Piotrowiak, a od 2018 roku dyrektorem jest Robert Syc.

Pamiątkowe zdjęcia uczniów i grona pedagogicznego szkoły kolejowej w Lesznie

Szkoła w Lesznie świętuje 60 lecie. Prezentujemy pamiątkowe ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto