Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy radni dołożą do remontu pływalni Akwawit? Będzie to najdroższa w historii inwestycja samorządu Leszna

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Staniszewski Dariusz
Samorząd Leszna planował wydać około 65 000 milionów na remont pływalni Akwawit. Kwota okazała się niewystarczająca, bo w przetargu na modernizację złożono dwie oferty i najtańsza z nich to wydatek blisko 74 000 000, a druga z oferta opiewa na 88 000 000. Zdaniem prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka miasto stać na remont pływalni za 74 000 000, i będzie rekomendował radnym zwiększenie środków na remont pływalni. Czy radni posłuchają zarządzającego Lesznem prezydenta?

Dwie oferty na remont pływalni Akwawit w Lesznie

O potrzebie remontu pływalni Akwawit w Lesznie mówi się od kliku lat. Aby roboty mogły rozpocząć się, to samorząd Leszna musiał przejąć nieczynny basen. W 2023 rozpisano przetarg na modernizację i właśnie magistrat ogłosił, że wpłynęły DWIE OFERTY. Jedna na prawie 88 000 000 złotych, a druga na niespełna 74 000 000.

Prezydent Leszna Łukasz Borowiak poinformował, że będzie rekomendował radnym miejskim, aby dołożyli pieniędzy do modernizacji basenu. Zwłaszcza, że kondycja finansowa miasta jest dobra i do miejskiej kasy z podatku PIT wpłynie więcej pieniędzy niż się spodziewano. Dotychczas na modernizację pływalni samorząd Leszna ma zagwarantowane 26 000 000 złotych pochodzących z Polskiego Ładu.

Jeśli dojdzie do modernizacji pływalni, to remont potrwa 3 lat w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Brakująca kwota ma być dodana do ostatniej płatności w 2027 roku.

Staniszewski Dariusz

Kwoty są ogromne, dlatego musimy wysłuchać prezydenta i jego propozycji na sfinansowanie inwestycji - mówi radny Koalicji Obywatelskiej Tomasz Mikołajczak. - Bardzo chciałbym, aby basen był modernizowany, ale czy za każdą cenę? Musimy poznać argumenty finansowe prezydenta

W 7 osobowym klubie radnych Koalicji Obywatelskiej nie ma wypracowanego wspólnego stanowiska na temat remontu pływalni Akwawit, i jak podkreśla radny T. Mikołajczak, „nie wiadomo czy takie wspólne stanowisko będzie".

Wydaje się, że zarządzający miastem Łukasz Borowiak nie będzie miał kłopotów z przekonaniem rady do swojego stanowiska i brakujące pieniądze na remont pływalni Akwawit zostaną dołożone. Prezydenta wspiera klub radnych PL18, którego jest nieformalnym liderem, i 3 osobowy klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Razem 12 miejskich rajców. Prezydenta wspiera zazwyczaj również radna Bernardyna Kaźmierczak reprezentująca Lewicę i 3 radnych z PL 2050 Szymona Hołowni.

Powinniśmy podjąć decyzję o dodatkowych środkach na remont pływalni Akwawit. Nawet, jeśli będzie to jedno z ostatnich głosowań tego samorządu. Przecież decyzję podejmujemy dla dobra naszych mieszkańców - mówi Piotr Więckowiak z klubu PL18, jednocześnie podkreślając, że nie jest to stanowisko klubowe, a tylko jego własna opinia.

Również Tomasz Mikołajczak zaznacza, że nie tylko samorządowcy, muszą podejmować ważne decyzje - w tym finansowe, na kilka miesięcy przed zakończeniem kadencji.

Skąd się wzięły kłopoty pływalni Akwawit?

Historia pływalni Akwawit w Lesznie liczy dokładnie 30 lat. Pierwszy w Polsce park wodny wybudowano dzięki staraniom doktora Stefana Grysa za pieniądze przedsiębiorstwa spirytusowego Akwawit, którym kierował. Basen budowano w ekspresowym tempie. Prace trwały równo 20 miesięcy i zakończyły się w 1993 roku. Aby wykorzystać potencjał basenu, dwa lata później - w 1995 roku przy basenie powstał hotel.

Pływalnia w Lesznie rozwijała się w dwuletnim cyklu. W 1997 roku mogła pochwalić się najdłuższą w Europie zjeżdżalnią przy krytym basenie. „Oszklona, skręcona spiralnie rura ma 136 metrów długości i 110 centymetrów średnicy. Sunie się w niej z wysokości 15,5 metra z zawrotną prędkością przez około 30 sekund" - donosiła Panorama Leszczyńska.

Rozwój basenu przerwała prywatyzacja przedsiębiorstwa Akwawit przez rząd Leszka Millera i ministra Wiesław Kaczmarka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prywatyzacja dla pływalni oznaczała degradację, nie modernizowana pływalnia mocno podupadła i wreszcie w 2018 roku zapadła decyzja o zamknięciu obiektu.

Leszek Miller w 2019 roku został europarlamentarzystą. Mandat zdobył w Wielkopolsce z listy Koalicji Europejskiej utworzonej przez PO, SLD, Nowoczesną, PSL i Zielonych. Europoseł nie odwiedza Leszna.

Czy radni dołożą do remontu pływalni Akwawit? Będzie to najd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto