Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe pocztówki Leszna. Zobacz, jak nasze miasto wygląda na archiwalnych pocztówkach

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Jan Amos Komeński, Jan Jonston czy Johann Heermann  korzystali z gościnności rozwijającego się miasta.
Jan Amos Komeński, Jan Jonston czy Johann Heermann korzystali z gościnności rozwijającego się miasta. arch. LNM/Maciej Urban
Dzisiaj prezentujemy pocztówki Leszna sprzed wielu lat. Mówimy też o założeniu Leszna i pożarach, które doszczętnie zniszczyły miasto. A później, tylko co piąty mieszkaniec był Polakiem. Nasza historia Leszna kończy się optymistycznie czyli powrotem do Polski - 17 stycznia 1920 roku.

Historia Leszna, gdy Polacy byli mniejszością

od 7 lat

Okazją do poznania historii Leszna była wiosenna Noc Muzeów 2023. Przewodnikiem po historii miasta był Maciej Urban, na co dzień piastujący funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków. Biuro MKZ mieści się w ratuszu.

Leszno w 16 wieku założył Rafał Leszczyński, ale potraktował to jak biznes. Pozwolono na osiedlanie się w mieście osobom różnych narodowości i wyznania - przypomniał historię założenia Leszna Maciej Urban.

Leszno prawa miejskie dostało w 1547 rokuarch. LNM/Maciej Urban

Leszno prawa miejskie dostało w 1547 roku. Jan Amos Komeński, Jan Jonston czy Johann Heermann korzystali z gościnności rozwijającego się miasta. „Złoty okres" Leszna zakończył się w 1656 roku spaleniem i rzezią części mieszkańców przez wojska wierne królowi Janowi II Kazimierzowi. Powodem było wpuszczenie przez większość protestancką do miasta Szwedów. Początek 18 wieku dla Leszna był równie tragiczny. Najpierw miasto zostało spalone przez armię saską, a później zaraza zdziesiątkowała mieszkańców.

Tylko co piąty mieszkaniec Leszna był Polakiem

W drugim rozbiorze Polski, Leszno zostało wcielone do Prus i przemianowano jego nazwę na Lissa. Miasto podzieliło losy Wielkopolski, którą Berlin zamierzał zintegrować z państwem pruskim, jako rolnicze zaplecze. Druga połowa 19 wieku była okresem narastającej polityki germanizacyjnej, nasilonej w szczególności po zjednoczeniu Niemiec w 1871.

Jan Amos Komeński, Jan Jonston czy Johann Heermann  korzystali z gościnności rozwijającego się miasta.

Niezwykłe pocztówki Leszna. Zobacz, jak nasze miasto wygląda...

W latach 1876–1900 usunięto język polski z gimnazjum, zaczęły się zwolnienia polskich nauczycieli, których zastępowali Niemcy. W 1905 w Lesznie mieszkało trochę ponad 16 000 osób, w tym blisko 80 proce. Niemców, prawie 14 proc. Polaków i sześć proc. Żydów. Większość mieszkańców Leszna - 53 proc. było ewangelikami, a a 40 proc. było katolikami.

Wielu mieszkańców Leszna walczył w Powstaniu Wielkopolskim. Powstańcom nie udało się zdobyć miasto, bo miażdżącą przewagę w Lesznie mieli Niemcy. Miasto do Polski powróciło na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku. Już nigdy później w Lesznie, Polacy nie byli mniejszością.

Jan Amos Komeński, Jan Jonston czy Johann Heermann korzystali z gościnności rozwijającego się miasta.arch. LNM/Maciej Urban

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto