Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od dziś jest umowa na remont pływalni Akwawit w Lesznie. Sprzęt na budowie zobaczymy jednak za kilka miesięcy

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Tak wygląda nieczynna pływalnia Akwawit przed remontem. Nowa ma być gotowa w 2027 roku
Tak wygląda nieczynna pływalnia Akwawit przed remontem. Nowa ma być gotowa w 2027 roku Michał Wiśniewski
28 lutego 2024 władze Leszna podpisały umowę z firmą Adamietz na przebudowę i generalny remont pływalni Akwawit w Lesznie. Najdroższa inwestycja w historii samorządu Leszna szacowana jest na blisko 74 miliony złotych. Ciężki sprzęt na ternie dawnej pływalni zobaczymy jednak dopiero za kilka miesięcy. Dlaczego?

O remoncie pływalni Akwawit głośno jest w Lesznie od momentu zakupu nieczynnego od 2018 roku basenu przez miasto w 2021 roku.

Początkowo zakładano, że remont dawnego aquaparku w Lesznie będzie kosztować 26 milionów złotych. Po przetargu stało się jasne, że taki poziom kosztów jest nierealny. Finalnie modernizacja nieczynnej od kilku lat pływalni ma pochłonąć prawie 74 miliony złotych.

W środę 28 lutego 2024 w Urzędzie Miasta w Lesznie podpisano umowę z firmą, która wygrała przetarg na modernizację pływalni. Choć formalnie oznacza to rozpoczęcie prac, to na pojawienie się ciężkiego sprzetu na placu budowy mieszkańcy Leszna będą czekać jeszcze kolejne miesiące. Dlaczego?

Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przewidywany termin zakończenia to 2027 rok. Wartość umowy to kwota 73 950 000 złotych brutto – wyjaśnia Paulina Janowicz z Urzędu Miasta Leszna.

Inwestycja ,,zaprojektuj i buduj'' oznacza, że od dziś firma ze Strzelec Opolskich może zaczynać prace projektowe, a dopiero po nich – budowlane. To właśnie zająć ma najbliższe miesiące. Opracowanie projektu przebudowy tak dużego obiekty może zająć miesiące, ale wykonawca musi się zmieścić w niespełna trzyletnim okresie umownym.

Co się zmieni w Akwawicie, który wielu mieszkańców pamięta sprzed lat? Obiekt ma zachować niemal wszystkie funkcje, które miał w latach 90-tych, ale budynek ma zostać przebudowany.

Otrzymamy też ciepło z przedsiębiorstwa spirytusowego Akwawit, które pozwoli ogrzać wodę i powietrze – deklarował jeszcze niedawno prezydent Leszna, Łukasz Borowiak.

Przedstawiciele Polski 2050 w Lesznie są zdania, że remont Akwawitu to błąd. Naszym zdaniem inwestycja ta będzie finalnie dużo droższa niż planowane prawie 74 miliony. Wystarczy spojrzeć na remont biblioteki w Lesznie wykonywany przez tę samą firmę, który był droższy o 26 procent – uważa Przemysław Nalewaj z PL2050.

Zdaniem przedstawicieli partii Szymona Hołowni, miasto zrobiłoby lepiej budując od podstaw nowy obiekt.

- Według szacunków specjalistów za 55 milionów można wybudować w Lesznie w tym samym miejscu nowy basen z większą liczbą atrakcji niż w zakładanej dokumentacji remontu. Lepiej byłoby budować nowy obiekt burząc ten stary - twierdził Oskar Szkudlarek - Kuźniak z PL2050.

Prezydent Leszna ripostuje, że to nie byłby to obiekt na miarę nowego Akwawitu.

- Dałoby się przygotować jedną nieckę basenową, przykryć to blachą i taki byłby to basen – ironizuje prezydent Leszna.

Planowana kwota prawie 74 milionów złotych zawiera w sobie 26 milionów dotacji na remont pływalni z programu Polski Ład. Przesunięto je z dwóch innych inwestycji planowanych przez samorząd, rezygnując z remontów placu Metziga i Nowego Rynku w Lesznie.

Plan remontowy dawnego aquaparku Akwawit zakłada, że funkcje basenowe mają być połączone z usługami rehabilitacji i SPA.

Konferencja prasowa Lewicy na terenie nieczynnej pływalni Akwawit w Lesznie - wideo

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto