Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy obcokrajowcy są rzeczywiście zagrożeniem dla mieszkańców Leszna? Mówił o tym radny Mariusz Nowacki z Prawa i Sprawiedliwości

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
W całym 2022 roku funkcjonariusze policji w Lesznie odnotowali około 11 000 interwencji i 30 000 wykroczeń, to o 2 000 więcej niż w roku 2021
W całym 2022 roku funkcjonariusze policji w Lesznie odnotowali około 11 000 interwencji i 30 000 wykroczeń, to o 2 000 więcej niż w roku 2021 KMP Leszno
Temat obcokrajowców w tym obywateli i obywatelek Ukrainy w Lesznie wrócił za sprawą Mariusza Nowackiego. Radny Prawa i Sprawiedliwości i kandydat na prezydenta Leszna zwrócił uwagę na przestępstwa popełniane przez obcokrajowców. Powołał się na sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego za 2023 rok. Sprawdziliśmy co niepokojącego kryje się w tym dokumencie.

Radny mówi o przestępczości obcokrajowców w Lesznie

Stoję tutaj przed wami z głęboką wiarą i determinacją, aby podjąć wezwanie zbudowania bezpiecznego Leszna. W którym każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie i komfortowo. Bezpieczne Leszno to nie tylko hasło wyborcze. To wizja miasta, gdzie ulice są wolne od przestępczości, a nasze domy i rodziny są chronione. Nie możemy zaakceptować, że w Lesznie rośnie liczba przestępstwa z udziałem obcokrajowców, i czujemy się zagrożeni - mówił Mariusz Nowacki podczas otwarcia kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Lesznie.

Radny Mariusz Nowacki, który jest kandydatem na prezydenta Leszna, mówił że opiera się na sprawozdaniu komisji bezpieczeństwa i porządku, z którego wynika, że rośnie liczba przestępstw w Lesznie popełnianych przez obcokrajowców. Sprawdziliśmy co kryje się w raporcie z lutego 2024 roku za poprzedni rok. I czy obcokrajowcy są odpowiedzialni za rosnącą w Lesznie przestępczość?

Co pokazuje sprawozdanie komisji bezpieczeństwa i porządku?

W dokumencie Komendant Miejski Policji w Lesznie informuje, że tylko w maju 2023 roku policja odnotowała 81 interwencji wobec obywateli Ukrainy. „w liczbie tej nie zawierają się standardowe patrole" czytamy w sprawozdaniu. W 2023 roku odnotowano 13 wykroczeń popełnionych przez obywateli Ukrainy (13 nietrzeźwych, w tym 1 kierujący niestosujący się do zakazu prowadzenia pojazdu), w ręce mundurowych trafiło 2 oszustów, 2 osoby z małą ilością narkotyków i 1 za kradzież. W ocenie komendanta policji w Lesznie Komendant liczba interwencji jest duża. Dodatkowo każde zatrzymanie bądź interwencja wymaga sprowadzenia tłumacza.

Nie możemy zaakceptować, że w Lesznie rośnie liczba przestępstwa z udziałem obcokrajowców, i czujemy się zagrożeni - mówił Mariusz Nowacki podczas otwarcia kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w LesznieDariusz Staniszewski

Do połowy 2023 roku Niebieską Kartą założono czterem ukraińskim rodzinom. „Daje się tu zauważyć różnice kulturowe, sposoby komunikowania się, co może powodować zgłoszenia i interwencje. Sytuacji takich nie ujawnia się jednak dużo, bo środowisko jest hermetyczne i nie dopuszcza ludzi z zewnątrz" czytamy w sprawozdaniu z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego za 2023 rok.

Omawiane sprawozdanie wymienia tylko obywatelki i obywateli Ukrainy przebywających w Lesznie. Nie ma tam opisanej aktywności obcokrajowców pochodzących z innych państw, a którzy mieszkają i pracują w Lesznie. Czy są to dane które powinny budzić niepokój i obawy oraz stać się lejtmotywem kampanii wyborczej?

Nie jest dobrze, ale nie odpowiadają za to obcokrajowcy w Lesznie

W raporcie KMP Policji w Lesznie znajdziemy informacje dotyczące tego co działo się w 2022 roku w Lesznie i powiecie. W całym 2022 roku funkcjonariusze policji odnotowali około 11 000 interwencji i 30 000 wykroczeń, to o 2 000 więcej niż w roku 2021. Przybyło (o 300) interwencji skierowanych do osób pijących alkohol w miejscu niedozwolonym. W izbie zatrzymań znalazły się 1140 osoby, z czego 420 zatrzymano do wytrzeźwienia. „Co roku te wartości wzrastają" zauważono w sprawozdaniu. Wśród nich były 152 osoby osoby kierujące pojazdami na „podwójnym gazie". Dilerom narkotykowym w 2022 roku odebrano około 44 kg narkotyków.

Ze sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego za 2023 roku wynika, że za rosnące w mieszkańcach Leszna poczucie obawy o swoje bezpieczeństwo w znikomym stopniu odpowiadają obcokrajowcy.

W całym 2022 roku funkcjonariusze policji w Lesznie odnotowali około 11 000 interwencji i 30 000 wykroczeń, to o 2 000 więcej niż w roku 2021

Czy obcokrajowcy są rzeczywiście zagrożeniem dla mieszkańców...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto