Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromna przebudowa w centrum Leszna. Po blisko 10 latach widać, jak bardzo zmieniła się ulica Chrobrego w Lesznie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Chociaż ulica Chrobrego położona jest w ścisłym centrum Leszna, to nie zachwyca wielopiętrowymi kamienicami i nie jest handlowym sercem Leszna.
Chociaż ulica Chrobrego położona jest w ścisłym centrum Leszna, to nie zachwyca wielopiętrowymi kamienicami i nie jest handlowym sercem Leszna. arch. Leszno Nasze Miast/ds
Ulica Chrobrego w Lesznie należy do tych, które przez ostatnią dekadę najbardziej zmieniły się. Metamorfoza ulicy rozpoczęła się od wycięcia dorodnych drzew i przebudowy jezdni z chodnikami około 2014 roku. Ostatnim etapem zmian zachodzących na ulicy Chrobrego będzie zagospodarowanie budynku po dawnej octowni na muzeum.

Ogromne zmiany na ulicy Chrobrego w Lesznie

Chociaż ulica Chrobrego położona jest w ścisłym centrum Leszna, to nie zachwyca wielopiętrowymi kamienicami i nie jest handlowym sercem Leszna. Przy ulicy jest tylko kilka sklepów, sąd i do niedawna były dwie biblioteki - po przeprowadzce MBP w nowe miejsce przy placu Metziga, została tylko biblioteka pedagogiczna. I to wszystko. Co wcale nie oznacza, że ulica nie jest okazała. Jest wręcz przeciwnie. Odświeżone elewacje budynków zapraszają do spacerów.

Do remontu jezdni i chodników przy Chrobrego rosły dorodne drzewa rzucające cień w upalne dni. Dołożenie miejsc parkingowych przy ulicy wymusiło wycinkę. W zamian przy już zmodernizowanej ulicy były nasadzenia kompensacyjne drzew i krzewów. Sama ulica nie przypomina tej, która zachowała się na zdjęciach sprzed remontu.

Do remontu jezdni i chodników przy Chrobrego rosły dorodne drzew, rzucające cień w upalne dniarch. Leszno Nasze Miast/ds

Inwestycje w okolicach ulicy Bolesława Chrobrego

od 16 lat

W bliskim sąsiedztwie ulicy Bolesława Chrobrego samorząd przebudował szkołę. Wielomilionowa inwestycja zaczęła się od wyburzenia budynku dawnej szkoły specjalnej. Nieduży budynek mieścił się od strony alei Jana Pawła 2. Nowa szkoła utrzymana w jasnym kolorze zdobi ulicę Chrobrego i plac Komeńskiego.

Kolejną dużą inwestycją będzie zagospodarowanie budynku po dawnej octowni u zbiegu alei Jana Pawła 2 i ulicy Bolesława Chrobrego na potrzeby muzeum. Komisja konkursowa wybrała projekt przebudowy, a teraz trzeba znaleźć pieniądze na to, żeby pomysł z kolorowych plansz wdrożyć.

Chociaż wielomilionowa inwestycja w samym centrum Leszna jeszcze nie rozpoczęła się, to już słychać o korekcie projektu. Powodem jest brak piwnic, które służyłyby do przechowywania eksponatów i były schronem w przypadku wojny. O możliwości korekty w nagrodzonej koncepcji firmy Studio Lisiak z Poznania zapytał się radny Marek Sowa.

Sytuacja na święcie oraz brutalna wojna tocząca się tuż przy naszej wschodniej granicy wymusza podejmowanie działań prewencyjnych, obronnych i ochronnych. Nowo budowane piwnice w obiekcie użyteczności publicznej powinny spełniać kryteria schronu. Przyczyni się to nie tylko do lepszego zabezpieczenia posiadanych muzealiów' ale również do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników czy miejscowej ludności w przypadku wojny - napisał w zapytaniu skierowanym do Marszałka Województwa Wielkopolskiego radny Marek Sowa.

Odpowiedź na pytanie radnego Prawa i Sprawiedliwości znajdziesz TUTAJ

Zobacz na zdjęciach, jak bardzo zmieniła się ulica Bolesława Chrobrego w Lesznie

Chociaż ulica Chrobrego położona jest w ścisłym centrum Leszna, to nie zachwyca wielopiętrowymi kamienicami i nie jest handlowym sercem Leszna.

Ogromna przebudowa w centrum Leszna. Po blisko 10 latach wid...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto